środa, 18 lipca 2007

Student tymczasowy - praca tymczasowa dla studentów

Czy student ma szansę na zatrudnienie za pośrednictwem agencji doradztwa personalnego? Tak, pod warunkiem, że jest to agencja pracy tymczasowej.

Agencje doradztwa personalnego zajmujące się rekrutacją stałych pracowników są zgodne co do tego, że pełen etat i studia dzienne nie wchodzą w grę. Za to agencje pracy tymczasowej mają od studentów bardzo dużo zgłoszeń.

Na stałe na własną rękę

Pracodawcy poszukują za pośrednictwem agencji doradztwa osób dyspozycyjnych, z doświadczeniem, często specjalistów. - Rekrutujemy pracowników na stałe i nie mieliśmy jeszcze takiego przypadku, żeby na etacie został zatrudniony student. Poza tym pracodawcy rzadko poszukują osób bez doświadczenia - mówi Luiza Karp z rzeszowskiego Human Resources Development. Jeżeli jednak czas pracy na danym stanowisku nie jest normowany, szanse studenta wzrastają. - Ostatnio przeprowadzaliśmy projekt rekrutacyjny na stanowiska przedstawiciela handlowego i w jego wyniku zostało zatrudnionych kilku studentów - dodaje. Podobnego zdania jest agencja Staff Office z Krakowa - Studentowi będzie raczej trudno znaleźć pracę za pośrednictwem agencji, chyba, że będzie to agencja specjalistyczna, oferująca pracę tymczasową. - Staff Office zajmuje się rekrutacją głównie specjalistów. Szansę mieliby tu np. studenci wieczorowi i zaoczni starszych lat, posiadający już doświadczenie i mający wiedzę ekspercką, np. w dziedzinie informatyki. Docelowymi klientami takich agencji jak Staff Office są osoby z doświadczeniem.

Tymczasowa na czasie

Sytuacja na rynku pracy tymczasowej przedstawia się wręcz odwrotnie. I to nie tylko ze względu na możliwość dopasowania godzin pracy do obowiązków uczelnianych. Zdaniem Piotra Wysockiego z Adecco, jednej z największych agencji pracy tymczasowej w Polsce, to także świetny start w życie zawodowe. - Warto w ten sposób rozpoczynać karierę. Jaka sytuacja panuje na rynku pracy - wszyscy wiedzą, a praca tymczasowa to relatywnie najprostszy sposób na zdobycie doświadczenia - mówi. - Duża część rekrutowanych osób to studenci ostatnich lat, którzy mają większą swobodę organizacji własnego czasu (pracują do godzin popołudniowych) lub ludzie tuż po studiach. Od tymczasowego zatrudnienia zaczynają też często absolwenci szkół średnich.

Jak zapewnia Wysocki, doświadczenie wcale nie jest warunkiem koniecznym, aby zostać przyjętym. Na początku studenci są angażowani w działach administracyjnych, jako pomoc przy projektach czy w dziale księgowym i nie mają zbyt wygórowanych żądań. - Z naszych doświadczeń wynika, że co prawda nie często, ale zdarza się, że pracownicy są później zatrudniani na stałe, są wdrażani w bardziej zaawansowane obszary działalności firmy - dodaje. A doświadczenie można znaleźć praktycznie w każdej dziedzinie. - Obecnie najbardziej dynamicznie rozwija się w Polsce szeroko pojęta branża motoryzacyjna. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że do maja br. w tej branży zatrudniana była co druga osoba znajdująca pracę tymczasową. Poza tym dynamicznie rozwija się telekomunikacja, logistyka i transport, a także branża FMCG. Kandydatów do pracy poszukują także banki oraz instytucje finansowe.

Jak się zgłosić?

Podejmując pracę tymczasową pozostaje się pracownikiem agencji, a nie firmy, dla której wykonuje się pracę. Dlatego wszelkie formalności załatwia się w agencji. Pierwszy etap to rejestracja w agencji i złożenie swojego CV. Niektóre agencje, jak np. opolski Vedior, mogą pomóc w jego napisaniu. Jeśli aplikujemy na konkretne ogłoszenie znalezione na stronie internetowej, należy dołączyć list motywacyjny. Aby jedynie się zarejestrować w bazie danych agencji, należy dołączyć ogólny list motywacyjny wyjaśniający jakiego rodzaju pracy się poszukuje. Adecco przygotowało specjalny formularz, który kandydat może wypełnić również elektronicznie. - Im więcej zawartych w nim informacji, tym lepiej. Zastępuje on CV - kandydat podaje swoje wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, a także branże czy zawody jakie go interesują. Pierwszy etap rekrutacji przeprowadza agencja. Niekiedy jest to tylko wstępna rozmowa kwalifikacyjna, ale większe agencje stosują również inne metody weryfikacji kandydatów. - W razie potrzeby badamy ich predyspozycje za pomocą tzw. testów Xpert. Sprawdzamy w ten sposób np. znajomość języka, umiejętność pracy z klawiaturą, a nawet zdolności manualne czy rozróżniania kolorów (ważne przy stanowiskach produkcyjnych - np. przy produkcji komponentów samochodowych). Wkrótce kandydaci będą przechodzili również testy psychologiczne, nad którymi pracujemy - mówi Piotr Wysocki. W zależności od potrzeb rekrutacyjnych firmy, agencja wysyła na końcowe rozmowy kilka, kilkanaście, a niekiedy i kilkadziesiąt osób. Ostateczna decyzja zależy zawsze od firmy, dla którego będziemy wykonywać daną pracę.

źródło:://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/student;tymczasowy;-;praca;tymczasowa;dla;studentow,117,0,136309.html

Brak komentarzy: