czwartek, 19 lipca 2007

Praca w wakacje

Coraz więcej studentów chce jednocześnie uczyć się i pracować. Ci, którzy nie są w stanie pogodzić jednego z drugim, starają się znaleźć zajęcie przynajmniej na wakacje.

Nie chodzi tylko o podreperowanie budżetu, choć to na pewno przekonujący argument, żeby się o nie postarać. Studenci w zasadzie nie mogą pozwolić sobie na wakacyjne nicnierobienie, jeśli chcą po studiach znaleźć ciekawą pracę.

Łatwiej na rynku pracy będzie na pewno tym, którzy będą mogli pochwalić się jakimś doświadczeniem zawodowym – nie musi być koniecznie związane z kierunkiem studiów czy daną branżą. Ważne, żeby praca czy praktyki wymagały od Ciebie konkretnych umiejętności: niezależnie od tego, czy będziesz wolontariuszem na obozie dla dzieci, kelnerem czy praktykantem w dziale obsługi klienta, będziesz mógł/mogła pochwalić się umiejętnością pracy w zespole czy komunikatywnością. Praca w wakacje wymagająca choć trochę więcej niż kserowanie dokumentów to argument na umiejętności organizacyjne, wykazywanie inicjatywy, chęć nauki itd. Oczywiście nie należy przesadzać i naginać faktów, ale z każdej pracy/praktyki można wyciągnąć coś, co zaciekawi przyszłego pracodawcę.

Praktyki

Jeśli dopiero zaczynasz studia, możesz mieć problem z dostaniem się na programy praktyk studenckich w dużych firmach – te zazwyczaj przyjmują studentów ostatnich lat. Spróbuj rozejrzeć się w mniejszych firmach, które być może wcale nie szukają pracownika czy stażysty. Jeśli będziesz wystarczająco przekonujący, zrobisz dobre wrażenie, może ktoś zdecyduje się przyjąć Cię na praktykę. Może nawet będzie skłonny Ci zapłacić – musisz się niestety przygotować na to, że wiele firm nie przewiduje wynagrodzenia. Jeśli jednak uznasz, że doświadczenie z takiej firmy by Ci się przydało, rozważ możliwość popracowania za darmo.

Jeśli jesteś na III, IV lub V roku, możesz spróbować swoich sił w firmach posiadających programy praktyk studenckich. W wielu z nich rekrutacja odbywa się na podobnych zasadach jak do pracy – kandydaci przechodzą testy kwalifikacyjne, rekrutacja składa się z kilku etapów i trwa nawet kilka miesięcy. Dlatego chcąc odbyć praktyki w lecie, zacznij się rozglądać jeszcze zimą. O takie staże ubiega się bardzo dużo kandydatów. Ale warto spróbować, tym bardziej, że korporacje zazwyczaj wynagradzają stażystów, a najlepszym często proponują później zatrudnienie.

Wolontariat

Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na zdobyciu doświadczenia, pracy z ludźmi i niesieniu pomocy, a nie na zarobku, wolontariat to coś dla Ciebie. Zorientuj się, jakie organizacje poszukują wolontariuszy – najlepiej jeśli będą działały w obszarze Twoich zainteresowań. Możesz nieść pomoc najbardziej potrzebującym, działać na rzecz osób niepełnosprawnych, dzieci z domów dziecka, ale również zaangażować się w prace biurowe na rzecz organizacji lub promować jej działalność.

Za granicą

Zdobycie doświadczenia za granicą stało się łatwiejsze po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Wyjazd „w ciemno” nie jest najlepszym pomysłem – warto poszukać pracodawcy jeszcze w Polsce – np. za pośrednictwem europejskich Służb Zatrudnienia (www.ec.europa.eu/eures/) lub takich portali jak www.pracuj.pl/student – i dobrze przygotować się do wyjazdu (http://pracuj.pl/student-praca-za-granica.htm). Jeśli wolisz mieć wszystko zorganizowane i jesteś w stanie zainwestować w wyjazd w ramach programu, masz do wyboru oferty Work&Travel lub programy praktyk za granicą. Zazwyczaj udaje się zarobić tyle, żeby inwestycja się opłaciła i zwiedzić ciekawe miejsca.

Gdzie szukać

Jeśli nie wiesz dokładnie, co chcesz robić, przejrzyj prasę i Internet – może znajdziesz coś dla siebie. Jeśli zależy Ci na pracy w konkretnej firmie, sprawdź na jej stronie, kogo poszukuje lub sam(a) zgłoś swoją kandydaturę – może Twój zapał zostanie doceniony. Studenci mają też do dyspozycji akademickie biura karier oraz targi pracy organizowane na uczelniach. Możesz także spróbować znaleźć zatrudnienie poprzez agencje pracy tymczasowej lub agencje pośrednictwa pracy za granicą. Te ostatnie muszą figurować w rejestrze agencji zatrudnienia. Sprawdź to koniecznie (najprościej na www.kraz.praca.gov.pl), bo na rynku pojawia się wielu nieuczciwych pośredników. Programy wyjazdowe do pracy typu W&T organizuje wiele biur podróży.

Iza Zbonikowska
Praca i oferty pracy na pracuj.pl

Brak komentarzy: