wtorek, 25 września 2007

Praca w Irlandii dla każdego!

Wiemy, że podobnie jak Wielka Brytania i Szwecja 1 maja 2004 roku Irlandia otworzyła rynek pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich, nie wprowadzając okresów przejściowych. To kraj o najwyższym w Unii Europejskiej wzroście gospodarczym i niskim stosunkowo bezrobociu (ok. 4,5%). Tym bardziej warto dokładnie mu się przyjrzeć.

Zanim wyjedziemy do Irlandii powinniśmy poznać podstawowe informacje na temat tego kraju. Otóż Irlandia to tak naprawdę "mała" wyspa (powierzchnia: 70282 km2). Stanowi bardzo dogodne miejsce zamieszkania ze względu na położenie geograficzne - sąsiedztwo Wielkiej Brytanii stwarza większe możliwości późniejszej migracji, ale też rozwoju samej Irlandii i jej mieszkańców. Liczba ludności to około 3,6 miliona osób, a gęstość zaludnienia wynosi 51 osób na km2. Językami urzędowymi są: irlandzki i angielski. W praktyce jednak niewiele, bo zaledwie 4% ludności, posługuje się językiem irlandzkim. Stolicą kraju jest Dublin, natomiast głównym portem wybrzeża miasto Cork. Narodowym napojem jest piwo. Największym zaś narodowym świętem jest obchodzony 17 marca Dzień św. Patryka. Wtedy to ludzie poubierani na zielono piją "zielone" odmianę swojego ulubionego napoju.

Irlandia jest bardzo interesującym krajem pod względem turystycznym, co ma również wpływ na wybór tego miejsca przez Polaków. Mocno rozwinięta turystyka oznacza ponadto dużo miejsc pracy w takich sektorach jak hotelarstwo czy gastronomia.
Dobrze rozwinięty transport stanowi duże udogodnienie. W kraju można poruszać się szybką koleją, promem lub autokarami a w miastach tradycyjnymi środkami transportu miejskiego, tzn. autobusami (publicznymi oraz prywatnych dostawców), tramwajami lub popularnymi taksówkami. Podróż do Irlandii też nie sprawia problemów. Można to zrobić na wszelkie znane sposoby: samolotem, promem, pociągiem, autokarem lub samochodem.

Główną barierą dla przybywających jest oczywiście znajomość angielskiego. Polacy szybko i chętnie uczą się urzędowego języka, szczególnie że pobyt wymusza częste jego używanie. Dużym udogodnieniem są kursy języka angielskiego. Nauka odbywa się "na miejscu" w Irlandii, w specjalnych szkołach dla obcokrajowców. Inną przeszkodą może być mimo wszystko strach przed brakiem pracy, który przecież jest w Polsce szczególnie dotkliwy. Przy odrobinie szczęścia zatrudnienie można znaleźć już jednak w kilka dni.
Wysokie zarobki, komfort pracy, przestrzeganie praw człowieka i pracownika, dogodne godziny pracy to tylko niektóre plusy życia w Irlandii. Polacy, którzy już zdecydowali się wyjechać za granicę, wyrobili swoim rodakom dobrą markę. Przez irlandzkich pracodawców postrzegani jesteśmy jako solidni, tani, skrupulatni i konsekwentni pracownicy.

To kraj przyjazny obcokrajowcom. Niskie koszty utrzymania w stosunku do zarobków oraz zapotrzebowanie na siłę roboczą to tylko nieliczne atuty tego wyspiarskiego państwa, które przyciąga "rzesze" Polaków. Standard życia stoi w porównaniu z Polską na wysokim poziomie. Zaawansowany rozwój gospodarczy stwarza warunki do godnego życia nie tylko dla Irlandczyków, ale i emigrujących do tego państwa obcokrajowców. W przypadku, gdy ojczyzna nie jest w stanie zapewnić nam możliwości rozwoju, może to z dużą skutecznością zrobić Irlandia.

źródło: http://zabrze.dlastudenta.pl/praca/?act=show_ar&id=15507

niedziela, 16 września 2007

Pierwsza praca

Znalezienie pierwszej pracy wcale nie jest takie trudne. Wystarczy dobre przygotowanie oraz wiedza jak jej szukać. Sposobów na szukanie pracy jest prze ogrom od firm pośrednictwa pracy, Internet, gazety lokalne a skończywszy na poczciwej telegazecie. Lecz czy wysyłanie naszej aplikacji do wszystkich firm w danej ofercie to dobry pomysł? Należy zmienić tok myślenia. Najlepiej wybrać te oferty, które nas interesują oraz postawić sobie za cel znalezienie zatrudniania właśnie tam. Następnie napisać porządną konkurencyjną aplikację oraz dowiedzieć się jak najwięcej o danej firmie. Jeżeli sprawiamy wrażanie osób którym nie można zaufać lub takich które dopiero zaczynają przygodę z pierwszą pracą trudno nam będzie zacząć lecz da się zawsze wykreować nasz nowy wizerunek. Jeśli nasza aplikacja wygląda dosyć marnie, jest krótka, należy w takim wypadku zdobyć jakieś referencje lub napisać o jakichkolwiek doświadczeniach - warto wspomnieć, np. o działalności w harcerstwie, organizacjach studenckich lub charytatywnych. Po takim motywującym do działania wstępie przydało by się przejść do rzeczy. Poniżej opisałem najwygodniejszy sposób szukania pracy jakim jest internet oraz zamieściłem porady jak zdobyć potrzebne kwalifikacje.

:: Jak szukać pracy przez Internet :.

Najlepiej do tego celu użyć wyszukiwarki jaką jest google oraz katalogów stron które będą twoimi podstawowymi narzędziami w poszukiwaniu ofert pracy. Lecz zanim przystąpimy do szukania musimy ustalić schemat, który pozwoli nam na szybsze dotarcie do informacji. W naszym przykładzie przyjmiemy za punkt poszukiwań Warszawę.

  • Na początek zlokalizujmy stronę powiatowego urzędu pracy. Wpisujemy w przeglądarce "Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie". Mało na niej ofert lecz każdy urząd przygotowuje swoją stronę i nie mamy na to wpływu czy akurat w naszym mieście będzie ona dobra.
  • Następnie wyszukujemy biura pośrednictwa pracy. Najlepiej do tego wykorzystać gotowe bazy danych. Przykładowe znajdują się w dziale Pośrednicy pracy.
  • Następnym krokiem będzie wyszukanie ofert pracy na własną rękę. Do tego celu możemy skorzystać również z google. Wpiszmy zapytanie "dam pracę warszawa". Możemy także wykorzystać katalog wp który jest bardziej nieomylny. Należy tutaj zwrócić uwagę na daty gdyż niektóre oferty mogą być nieaktualne.
Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj do serwisu 1praca
Serwis rządowego programu Pierwsza praca, który ma w swoim zamierzeniu pomóc w znalezieniu pierwszej pracy. Znajdziesz tam wiele potrzebnych informacji jak i sposoby na zdobycie cennego doświadczenia.
Adres: http://www.1praca.gov.pl

wtorek, 11 września 2007

Jak oczarować pracodawcę?

Zastanawiasz się co mogłoby się spodobać pracodawcy i jak dobrze się sprzedać, by dostać posadę? Na co osoby szukające pracowników zwracają największą uwagę?

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatami do pracy jest swoistą "kontrolą jakości", którą przeprowadza pracodawca albo osoba przeprowadzająca rekrutację.

Najpierw "pod nóż" selekcji wpada CV kandydatów, których często do działu kadr napływają dziesiątki, jeśli nie setki. Gdy na podstawie opisanych w życiorysie i liście motywacyjnym doświadczeń wybierze spośród nich kilka lub kilkadziesiąt najbardziej atrakcyjnych, umawia kandydata na spotkanie.

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej wprawna osoba prowadząca rekrutację stara się odpowiedzieć sobie na trzy najważniejsze pytania:
1. Czy kandydat posiada odpowiednie umiejętności, doświadczenia i wiedzę, które pozwoliłyby mu podołać związanym z oferowanym stanowiskiem obowiązkom?
2. Czy kandydat wzbudza sympatię i pasuje do kultury organizacji oraz czy posiada silną motywację do pracy w firmie?
3. Czy proponowane warunki pracy są wystarczająco dobre, by kandydat z określonymi umiejętnościami i wykształceniem się na nie zgodził, i czy będą na tyle atrakcyjne, by chętny do pracy mógł na dłużej związać się z firmą? Słowem - czy warto inwestować czas i pieniądze w danego kandydata?

Jeśli więc bardzo zależy Ci na dostaniu pracy, idąc na rozmowę kwalifikacyjną, musisz się do niej bardzo dokładnie przygotować.

Po pierwsze: Nie spóźnij się!
Zaplanuj wcześniej, ile czasu potrzebujesz, aby dotrzeć do miejsca, w którym będzie odbywała się rozmowa. Zarezerwuj sobie trochę więcej czasu - na wypadek, gdyby autobus się spóźnił, zdarzyły się korki albo inne nieprzewidziane sytuacje. Spóźnienie na tę najważniejszą rozmowę może Cię skutecznie zdyskwalifikować.

Po drugie: Udowodnij, że jesteś idealnym kandydatem na oferowane stanowisko
By to osiągnąć, musisz wykazać się cechami, umiejętnościami i kompetencjami, niezbędnymi przy wykonywaniu pracy na posadzie, o którą się starasz. Warto skupić się też na przekonaniu osoby rekrutującej, że jesteś zdolny do szybkiego uczenia się i łatwo przystosowujesz się do nowych warunków pracy.

Po trzecie: Zadbaj o dobrą komunikację
Upewniaj się, że rozumiesz to, o czym mówi Ci pracodawca - nie bój się parafrazować tego, o czym Cię informuje, jeśli do końca nie rozumiesz, co mówi. Mimo tego, co sądzi wielu ludzi, takie dopytywanie się sprawia dobre wrażenie na rozmówce, bo jest dowodem na to, że aktywnie słuchasz i jesteś konkretny. Staraj się też precyzyjnie odpowiadać na wszystkie pytania, unikaj przerywników typu "yyyy", czy "eeee" - dużo lepiej będą brzmieć pauzy na zastanowienie pomiędzy słowami. Mów powoli, głośno i wyraźnie - zbyt szybka mowa świadczy o wysokim poziomie stresu (może podpowiedzieć pracodawcy, jak radzisz sobie ze zdenerwowaniem) i nigdy nie przerywaj wypowiedzi osobie, która z Tobą rozmawia.

Po czwarte: Posługuj się historią własnych osiągnięć
Przekonując pracodawcę o własnych predyspozycjach, popieraj je konkretnymi przykładami z przeszłości.

Po piąte: Przyznawaj się do niedoskonałości
Któż z nas nie ma słabych stron, o których na rozmowie kwalifikacyjnej chcielibyśmy nie wspominać, np. bycie bezrobotnym, częste zmiany pracy, czy pobyt w areszcie. Jednak nigdy nie kłam, gdy zostaniesz zapytany - umiejętność przyznawania się do własnych słabości oznacza, że jesteś gotowy na zmiany i chętny, by zadbać o to, by zaistniałe w przeszłości niepozytywne zdarzenia się nie powtórzyły.

Po szóste: Eksponuj swoje mocne strony!
Nawet jeśli masz za sobą zdarzenia, które mogłyby nie podobać się przyszłemu pracodawcy, jak np. częste zmiany pracy - co mogłoby sugerować, że na nowej posadzie też długo nie zagrzejesz miejsca, by uprzedzić te myśli, postaraj się przedstawić je w pozytywnym świetle. Możesz wytłumaczyć, że mimo iż zmieniałaś pracę dość często, pracodawcy byli zadowoleni z Twojej pracy. Podaj wiarygodne i przekonujące powody, dla których zdecydowałeś się na zmianę miejsca pracy.

Po siódme: Zawsze wyrażaj się dobrze o poprzednich miejscach pracy
Oczernianie poprzedniego miejsca pracy zawsze brzmi fatalnie w ustach kandydata do pracy. Potencjalny pracodawca może uznać, że za kilka lat będzie to samo mówił o nim. Żaden poszukujący pracy nie będzie zainteresowany zatrudnieniem takiego kandydata. Starając się o pracę, trzeba wykazać gorliwość i pozytywne nastawienie.

Po ósme: Bądź pełen entuzjazmu
Jeśli będziesz go wykazywał, szybko "kupisz" pracodawcę, który - tak jak każdy - będzie wolał pracować z osobą pełną energii i humoru niż ze smutnym mrukiem, który jest zawsze negatywnie nastawiony do otoczenia.

źródło: http://www.dziennik.pl