wtorek, 25 września 2007

Praca w Irlandii dla każdego!

Wiemy, że podobnie jak Wielka Brytania i Szwecja 1 maja 2004 roku Irlandia otworzyła rynek pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich, nie wprowadzając okresów przejściowych. To kraj o najwyższym w Unii Europejskiej wzroście gospodarczym i niskim stosunkowo bezrobociu (ok. 4,5%). Tym bardziej warto dokładnie mu się przyjrzeć.

Zanim wyjedziemy do Irlandii powinniśmy poznać podstawowe informacje na temat tego kraju. Otóż Irlandia to tak naprawdę "mała" wyspa (powierzchnia: 70282 km2). Stanowi bardzo dogodne miejsce zamieszkania ze względu na położenie geograficzne - sąsiedztwo Wielkiej Brytanii stwarza większe możliwości późniejszej migracji, ale też rozwoju samej Irlandii i jej mieszkańców. Liczba ludności to około 3,6 miliona osób, a gęstość zaludnienia wynosi 51 osób na km2. Językami urzędowymi są: irlandzki i angielski. W praktyce jednak niewiele, bo zaledwie 4% ludności, posługuje się językiem irlandzkim. Stolicą kraju jest Dublin, natomiast głównym portem wybrzeża miasto Cork. Narodowym napojem jest piwo. Największym zaś narodowym świętem jest obchodzony 17 marca Dzień św. Patryka. Wtedy to ludzie poubierani na zielono piją "zielone" odmianę swojego ulubionego napoju.

Irlandia jest bardzo interesującym krajem pod względem turystycznym, co ma również wpływ na wybór tego miejsca przez Polaków. Mocno rozwinięta turystyka oznacza ponadto dużo miejsc pracy w takich sektorach jak hotelarstwo czy gastronomia.
Dobrze rozwinięty transport stanowi duże udogodnienie. W kraju można poruszać się szybką koleją, promem lub autokarami a w miastach tradycyjnymi środkami transportu miejskiego, tzn. autobusami (publicznymi oraz prywatnych dostawców), tramwajami lub popularnymi taksówkami. Podróż do Irlandii też nie sprawia problemów. Można to zrobić na wszelkie znane sposoby: samolotem, promem, pociągiem, autokarem lub samochodem.

Główną barierą dla przybywających jest oczywiście znajomość angielskiego. Polacy szybko i chętnie uczą się urzędowego języka, szczególnie że pobyt wymusza częste jego używanie. Dużym udogodnieniem są kursy języka angielskiego. Nauka odbywa się "na miejscu" w Irlandii, w specjalnych szkołach dla obcokrajowców. Inną przeszkodą może być mimo wszystko strach przed brakiem pracy, który przecież jest w Polsce szczególnie dotkliwy. Przy odrobinie szczęścia zatrudnienie można znaleźć już jednak w kilka dni.
Wysokie zarobki, komfort pracy, przestrzeganie praw człowieka i pracownika, dogodne godziny pracy to tylko niektóre plusy życia w Irlandii. Polacy, którzy już zdecydowali się wyjechać za granicę, wyrobili swoim rodakom dobrą markę. Przez irlandzkich pracodawców postrzegani jesteśmy jako solidni, tani, skrupulatni i konsekwentni pracownicy.

To kraj przyjazny obcokrajowcom. Niskie koszty utrzymania w stosunku do zarobków oraz zapotrzebowanie na siłę roboczą to tylko nieliczne atuty tego wyspiarskiego państwa, które przyciąga "rzesze" Polaków. Standard życia stoi w porównaniu z Polską na wysokim poziomie. Zaawansowany rozwój gospodarczy stwarza warunki do godnego życia nie tylko dla Irlandczyków, ale i emigrujących do tego państwa obcokrajowców. W przypadku, gdy ojczyzna nie jest w stanie zapewnić nam możliwości rozwoju, może to z dużą skutecznością zrobić Irlandia.

źródło: http://zabrze.dlastudenta.pl/praca/?act=show_ar&id=15507

Brak komentarzy: